İLAÇMI, PSİKOTERAPİMİ?

Eğer hastalığın belirtilerini yoğun bir şekilde yaşıyorsanız başlangıçta ilaç tedavisi artı psikoterapi sizin için en uygun olabilir. Zaman ilerledikçe mümkünse sadece psikoterapi ile ile süreç ilerlemelidir. Terapi odasını ilaç gibi kullanarak psikolojik tamiratınız ilerledikçe ilaca ihtiyacınız azalacaktır. İlaç kesildiği zaman belirtilerinizde tekrarlama yoksa işler iyiye gidiyor diyebiliriz. İdeal bir terapide odaya ihtiyacınız bitince bunu hissedersiniz ve yasınızı yaşayıp el sıkışarak süreci kalıcı bir şekilde tamamlarsınız.

İlaçlar arabaya konulan benzin gibidir, kalıcı psikolojik tamirat yapmaz. Sadece ilaç tedavisi yetersiz bir yaklaşım olup ilaç bitince hastalık tekrarlar, hele hayatın zor yollarında.

 

Psikoterapi bilmeyen veya inanmayan bir hekime başvurduysanız veya devlet hastanesine gitmek zorundaysanız sadece ilaçlarla boğulabilir yıllarca ilaç kullanmaya mahkum olabilirsiniz.

 

Terapi esnasında, ilerleyen zamanda ilaç minimal dozda kullanılmalı veya ilaçsız olarak süreç götürülmelidir. Çünkü ilaç kişinin anlatımını bloke eder. Tedavinin bitişi, ilaç tedavisinin tamamen bırakıldığı ve kişinin artık odaya ihtiyacının kalmadığını kendi rızası ile hissettiği zamanda olur.